https://naturalzemin.com/ 1
1

CFA yöntemi küçük çaplı fore kazık inşasında kullanılan bir sistemdir. Uzun helezonik bir burgu matkap kullanılarak kazık delgisi yapılır. Delgi sırasında kullanılan matkap sürekli olup, delgi boyunca kazık alt ucuna kadar aynı yönde çevrilerek zemin içerisine sokulmaktadır. Bu şekilde kazılan zeminin bir kısmı yüzeye çıkarken, bir bölümü de zemin içinde kazık çeperlerine doğru deplase edilerek itilmektedir.

Array ( [0] => CFA yöntemi küçük çaplı fore kazık inşasında kullanılan bir sistemdir. Uzun helezonik bir burgu matkap kullanılarak kazık delgisi yapılır. Delgi sırasında kullanılan matkap sürekli olup, delgi boyunca kazık alt ucuna kadar aynı yönde çevrilerek zemin içerisine sokulmaktadır. Bu şekilde kazılan zeminin bir kısmı yüzeye çıkarken, bir bölümü de zemin içinde kazık çeperlerine doğru deplase edilerek itilmektedir. ) 1

Delginin istenen derinliğe kadar yapılmasından sonra matkap dışarı çekilirken özel CFA burgu matkabının ortasında yer alan boşluktan basınçlı olarak kuyu içine beton pompalanır. Delgi yapılan alan çalışma platformu yüzeyine kadar beton ile doldurulduktan sonra dışarıda önceden hazırlanmış donatı kafesi taze beton içerisine yerleştirilir.

Uygun zemin koşullarında küçük çap ve boylarda çok süratli imalat yapılabilmesine olanak verdiği durumlarda CFA kazık yöntemi tercih edilmektedir.