https://naturalzemin.com/ 1
1

Dinamik Kompaksiyon yöntemi, suya doygun olmayan zeminler veya yeraltı suyu seviyesi altındaki granüler zeminlerde uygulanabilmektedir. Temel prensip, sıkışabilen ve düşük taşıma gücüne sahip zemine yüksek enerji darbelerinin iletilmesi sonucu sıkıştırılmasıdır. Bu yöntem, suya doygun olmayan zemin koşullarında, ağırlık düşürülerek zemin yüzeyinde ani bir oturmaya yol açmaktadır.

Dinamik kompaksiyon uygulaması sırasında, yapı yüklerine ve zemin parametrelerine bağlı olarak yapılan proje değerlerine göre sahada deneme kompaksiyonu yapılır. Oluşan kraterlerden şişme ve penetrasyon değerlendirmeleri yapılarak alınan sonuçlara göre tokmak tipi, ağırlığı, düşme sayısı, düşme yüksekliği ve karelajına karar verilir.

Array
5

Uygulama sırasında darbe noktalarında oluşan kraterler 2m derinliğe kadar ulaşabilir. Bu kraterler tekrar doldurularak düzleştirilir. Yüksek enerjili sıkıştırma işleminin tamamlanmasının ardından oluşan kraterlerdeki malzemeyi ve üstteki katmanı sıkıştırmak için düşük enerjili düzleştirme ütüleme uygulaması yapılarak imalat tamamlanır.