https://naturalzemin.com/ 1
1

Prefabrik Dikey Drenajlar olarak da bilinen fitil drenleri, yumuşak sıkıştırılabilir topraklarda gözenekli sular için drenaj yolları sağlamak üzere kurulmuştur. Bu dranaj malzemeleri suyun gidiş yolunu kısaltarak ve kolaylaştırarak zemin konsilidasyonunu hızlandırır ve zemin suyu hızlı bir şekilde uzaklaştırabilir.

Band drenler, esnek, boylamasına kanallar içeren, yüksek su akışı sağlayabilen polipropilen fitillerdir. Bu drenler, filtre gibi, suyu gövdesine çekip hapsederek, kanallar vasıtasyla suyun zemin yüzeyine taşınmasını sağlar. Rulolar halindeki bu drenler mandrel içerisinden geçirilir. Mandrel bir vibratör veya baskı halatları vasıtasıyla istenen deriliğe kadar çakılır yada sürülür. Ancak SPT’si yüksek zeminlerde vibradör veya baskı halat sistemi yetersiz kalması durumunda ön delgi yapılır.

Array
4

Çakım sonrasında, Band Dren (wick drain), bir miktar zemin yüzeyinde bırakılacak şekilde kesilir. Mandrel bir sonraki noktaya ilerleyerek, uygulama devam eder. Tüm Drenlerin yerleştirilmesi tamamlandırıldıktan sonra, sahada, yükleme yapılacak zemin sıkıştırılır ve zemin suyu, bu drenlerden yüzeye çıkar ve yüzeydeki kanallar vasıtasıyla uzaklaştırılır. Böylece sistem istenen düzeye kadar indirilmiş ve sıkıştırılmış olur.